Športovci a zdravie
s Dr. Charlesom Edwardom Florendom

Športovci a zdravie<br> s Dr. Charlesom Edwardom Florendom

Je zvýšený krvný tlak pri športe nebezpečný?

Dr. Florendo: Závisí od osoby, ktorá cvičí. Je to individuálne. Počas zvýšenej námahy srdce pumpuje viac krvi a telo je vystavené väčšiemu stresu. Zvýšenie krvného tlaku je preto fyziologické a očakáva sa. Pri poruche hypertenzie je však vysoký krvný tlak spôsobený problémom so srdcom (srdce nefunguje správne), alebo s krvnými cievami ( upchaté, alebo stvrdnuté cievy).

Ak sa to deje pri športe, je to spôsobené normálnou fyziológiou. V skutočnosti sa u mnohých športovcov vyvinie stav známy ako „srdce športovcov“, keď sa ich srdcia zväčšujú, aby kompenzovali potreby tela počas aktivity. Toto sa nepovažuje za nebezpečné, ale je dôležité, aby sa športovci pred väčšou záťažou podrobili lekárskym vyšetreniam.

Chcel by som zdôrazniť, že lekárske vyšetrenie však nie je dokonalé a v minulosti sme mali prípady, keď dokonca aj profesionálni športovci, ktorí pravdepodobne mali prístup k najlepšej lekárskej starostlivosti, trpeli srdcovými problémami. Známymi príkladmi sú futbalisti Piermario Morosini a Fabrice Muamba.

Môže vysoký krvný tlak počas cvičenia viesť k niečomu nebezpečnému?

Dr. Florendo: Áno, môže. V skutočnosti viem o niekoľkých ľuďoch, ktorí zomreli, pretože pri športových aktivitách im praskla aneuryzma v mozgu. Jedným z nich bol 40-ročný muž, ktorý práve jazdil na bicykli, aby bol zdravý. Je to skutočné nešťastie a smola, že testy na zistenie týchto aneuryziem sa zvyčajne nerobia v rámci športových testov, ani pri bežných prehliadkach.

Ako bolo uvedené v mojej predchádzajúcej odpovedi, srdcové problémy sa môžu vyskytnúť aj vtedy, ak majú športovci predispozíciu na srdcové poruchy. Tieto faktory môžu byť problémom najmä pre víkendových športových nadšencov, ktorí nemajú veľa skúseností a často im chýba odborný dohľad.

Prečo niektorí športovci po skončení kariéry trpia hypertenziou?

Dr. Florendo: Zatiaľ čo športovci pravidelne trénujú, hladina oxidu uhličitého v tele sa vďaka ich tréningu udržiava na zdravej úrovni. Bohužiaľ, bez pravidelného cvičenia sa môže hladina oxidu uhličitého v tele znížiť na nezdravú úroveň.

Väčšina športovcov je tiež trénovaná na hlboké dýchanie počas záťaže. Bohužiaľ, mnohí z týchto športovcov pokračujú so zaužívaným spôsobom dýchania, aj keď už nešportujú. Pravidelným tréningom si človek udržiava hladinu kysličníka uhličitého v norme. Po skončení kariéry, alebo mimo tréningovej záťaže, často dýchajú rovnakým spôsobom, ktorý prispieva k zníženiu hladiny oxidu uhličitého. To vedie k hyperventilácii, ktorá výrazne prispieva k hypertenzii.

Môže cvičenie Oxygen Advantage Breathe Light (redukované dýchanie) pomôcť znížiť krvný tlak?

Dr. Florendo: Rozhodne. Výhody cvičenia Breathe Light sú trojaké – prvé, pomáha telu tolerovať vyššie hladiny oxidu uhličitého. Vyššie hladiny oxidu uhličitého otvoria krvné cievy a znížia krvný tlak aj počas aeróbnych cvičení. Táto tolerancia k vyššej hladine oxidu uhličitého môže významne znížiť dýchavičnosť a následne znížiť únavu.

Po druhé, cvičenie Breathe Light zlepšuje prietok krvi do životne dôležitých orgánov, ktorých zásobovanie krvou je počas hlbokých nádychoch prerušené. Športovci často trpia problémami, ako je nádcha, ktorá sa podľa môjho názoru dá vyriešiť, alebo jej zabrániť, praktizovaním Breathe Light.

Napokon, cvičenie Breathe Light pomáha udržiavať hladinu oxidu uhličitého na zdravej úrovni, aj keď športovec už šport nevykonáva. To zaisťuje lepšiu regeneráciu, menšie kŕče a nižší krvný tlak počas odpočinku, alebo dokonca aj po skončení športovej kariéry.

Charles Edward G Florendo, MD

Charles Edward Florendo získal titul bakalára prírodných vied na Univerzite Santo Tomas v roku 2000. V roku 2005 získal doktorát medicíny, tiež na University of Santo Tomas. Krátko po ukončení štúdia sa stal misionárskym lekárom, slúži ako vedúci ambulancie v nemocnici Mary Health of Africa Hospital, primárneho sprostredkovacieho centra AIDS v afrických lesoch.

Pôvodne bol vyškolený v metóde Buteyko pomocou praktického lekára Buteyka Jac Vidgena. Potom absolvoval ďalšie školenie a bol certifikovaný ako praktický lekár v Buteyko nadáciou Asthmahilfe v Rakúsku, Buteyko Breathing Association v Anglicku a Buteyko Clinic International. V Afrike Dr. Florendo zorganizoval školenie afrických zdravotníckych pracovníkov o používaní metódy Buteyko.

Spoluzakladal aj Združenie kontrolovaného dýchania, ktoré dohliada na používanie metódy v Kamerune a propaguje ju. Florendo učil metódu Buteyko pacientov a zdravotníckych pracovníkov v Afrike, Spojených štátoch a na Filipínach.

Kontaktujte Charlesa na adrese: DrFlorendo@gmail.com

Zdroj: https://oxygenadvantage.com/athletes-health-faqs/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *